logo naszego koła

Wycieczki


W roku szkolnym 2000/2001 byliśmy
w wielu ciekawych miejscach

Wystawa Bejo-Zaden w Konotopie

Holenderska firma Bejo-Zaden, mająca swoją filię w nowej siedzibie we wsi Konotopa koło Ożarowa Maz., zorganizowała na początku września pokaz nasion, warzyw oraz sprzętu do uprawy, przetwarzania i pakowana.

Wystawa mimo zmiennej pogody cieszyła się dużą frekwencją. Nam najbardziej podobały się białe i czerwone odmiany cebuli oraz bardzo dorodny jarmuż. Wystawcy chętnie opowiadali: o nowych odmianach warzyw, o możliwościach swych maszyn.

Zmęczeni mogliśmy się posilić, gdyż Bejo-Zaden ufundowała napoje, gorące kiełbaski i chleb.

Za rok znów odwiedzimy!

Wycieczka rowerowa do parku w Ołtarzewie.

Piękny, pełen ptactwa park w Ołtarzewie to jedyny większy zielony obszar w naszym mieście dostępny dla mieszkańców. Ma swoją historię. Opowiedziała nam ją emerytowana nauczycielka, mieszkająca blisko parku, pani Genowefa Błasiak.

To park o drzewostanie liściastym. Wiele jest starych, okazałych drzew, niektóre mają duże dziuple. Przy głównej bramie rośnie lipa drobnolistna. To nie jedyny pomnik przyrody. Nad dużym stawem rośnie piękny jesion wyniosły, też jest wpisany na listę drzew pomników. Bardzo ciekawym gatunkiem jest platan oraz perukowiec. Gdzie rosną? Przy ścieżce i na polance blisko głównego wejścia. Idąc cicho widzieliśmy kaczkę krzyżówkę z młodymi i łyski.

Poszliśmy do pięknej alei, gdzie p. Błasiak opowiedziała o właścicielu parku i dworku konstruktorze Stanisławie Kierbedziu. Zbudował on pierwszy most żelazny na Wiśle w Warszawie. Dwór, w którym mieszkał, spłonął, a ślady po fundamentach zachowały się do dziś.

Za ogrodzeniem parku znajdują się dwa cmentarze: miejski i wojskowy. W czasie obrony Warszawy 12 i 13 września 1939 roku w bitwie z niemieckim najeźdźcą zginęli polscy żołnierze. Jest tu 996 grobów obrońców Warszawy z Drugiej Dywizji Drugiego, Trzeciego , Czwartego Pułku Piechoty i Drugiego Pułku Artylerii. Na Cmentarzu Wojskowym jest też tablica upamiętniająca 58 poległych żołnierzy AK Siódmego Rejonu Jaworzyn.

W Parku Ołtarzewskim będzie Powiatowy Ośrodek Sportu, Rekreacji i Kultury. Odremontowany budynek mieści biuro Ośrodka. To tu odbyły się w czerwcu biegi przełajowe i zorganizowano festyn i Rajd im. Janusza Kusocińskiego oraz pokaz walk rycerskich "Na powitanie lata".

Park z zaniedbanego ale bogatego w ptactwo i różnorodne gatunki roślin podszytu zmienił się w przestronny, prawie miejski park. Uporządkowano ścieżki, zebrano śmieci, wycięto dużo drzew samosiejek i krzewów. Wstawiono karmnik.

Wycieczka do Powsina w ramach Warszawskiego Festiwalu Nauki oraz udział w Biegu Henrego Fox'a

zaproszenie Wycieczka do Powsina to cała wyprawa! Najpierw PKP, potem metrem, aż wreszcie pieszo przez Las Kabacki. Grupa Koła Ekologiczno-Turystycznego trafiła na Biegi Henrego Fox'a.

W Rezerwacie Lasku Kabackiego przyjrzeliśmy się zawodnikom i zdobyliśmy baloniki i inne gadżety oraz dowiedzieliśmy się o H. Fox'ie.

W głównym biegu startowały amazonki, kobiety po amputacji piersi, były też dystanse dla dzieci i młodzieży.

A w ogrodzie botanicznym przy pięknej pogodzie, w ciszy i spokoju, można było popatrzeć na kwiaty późnego lata: zimowity, wrzosy, frankilnie i podziwiać różnorodne nasiona i owoce na przykład magnolii podobne do szyszki, kolorowe owocki trzmieliny, berberysu, głogów i róż oraz dziwne skrzydłoorzechy kałkaskie... Wiele tropikalnych roślin w szklarniach oszałamia nie tylko pięknymi barwami, ale i zapachem.

Zawieźliśmy wystawę prac o tematyce roślinnej w dworku.

Aż wreszcie odpoczynek. Nad wodą pełną burych karasek i czerwonych złotych rybek zjedliśmy kanapeczki i pełni wrażeń do domu, ale już autobusem 138, metrem, i koleją. Wyprawa na cały dzień, a wrażeń na długo, długo dłużej.

Piknik Rowerowy w Warszawie na Kępie Potockiej

Był to świetny Piknik Rowerowy!

Na rowerach wyczynowcy jeździli po specjalnych torach i stertach palet. Ale jak! Spójrz na zdjęcie z Gazety Wyborczej!

Piknik to także konkursy, wystawy, ścianka wspinaczkowa, kiermasze rowerów i sprzętu sportowego. Co kto lubi. Można było zdać egzamin na kartę rowerową, wsiąść na policyjne Hondy, posłuchać zespołu "2+1". Za rysunek/logo pikniku i hasła reklamujące święto rowerów można było wygrać ekstra rower lub koszulki. Było bardzo miło, bo przyjechali ludzie, którzy lubią rowery i dobrą zabawę.

Marzena Zasłona - uczennica naszego Gimnazjum w Ożarowie i opiekunka koła Anna Kamecka były wśród osób, które wygrały nagrodę-wyróżnienie za logo Pikniku Rowerowego 2000.

Byliśmy na Międzynarodowych Targach Poleko w Poznaniu

Wystawa Poleko odbywająca się w Poznaniu w dn. 21 - 24 listopada była wielkim międzynarodowym spotkaniem producentów, i wystawą technologii, maszyn ułatwiających oczyszczanie wód, ścieków, powietrza.

Ciekawy był towarzyszący wystawie zjazd uczniów internautów Agenda 21.

Rozmawialiśmy z wieloma wystawcami. Kopalnia Bełchatów obiecała przysłać do naszego gimnazjum skały i minerały, jakie są wydobywane wraz z węglem brunatnym. Naprawdę przysłała! Przekazaliśmy je do pracowni chemicznej pani Lidii Skirzyńskiej.

W drodze powrotnej jechaliśmy w jednym przedziale z panem Zdzisławem Lewandowskim - naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska naszej gminy. Okazało się, że potrafi szybko nawiązać kontakt i dyskutować na wiele tematów.

Pojechaliśmy na Rajd Rowerowy im. J. Kusocińskiego Ołtarzew - Palmiry - Ołtarzew

Uczestnicy I-go Rajdu im Kusocińskiego reprezentujący Gimnazjum w Ożarowie Maz.:

  1. Agnieszka Biedrzycka
  2. Marzena Zasłona
  3. Karolina Jaroszewska
  4. Paulina Zygmunciak
  5. Michał Patrzałek
  6. Krzysztof Kietzman
  7. Michał Kiljański
  8. Dominik Rzeszewski
wraz z opiekunką grupy Anną Kamecką

Zobacz plan rajdu z gazety Razem w Powiecie.
Przeczytaj artykuł z Informatora Ożarowskiego napisany przez uczestniczkę naszego koła.

Byliśmy na wycieczce "Dwory i dworki naszej okolicy" w Duchnicach, Umiastowie i Gołaszewie

w przygotowaniu ...       /zobacz: "Aktualności"; na stronie głównej/