logo naszego koła

Nasze akcje


Nie, nie weszliśmy na giełdę. Zorganizowaliśmy tylko parę wycieczek i zbiórek materiałów wtórnego użycia

==   rok szkolny 2002/2003 ==   rok szkolny 2001/2002 ==   rok szkolny 2000/2001
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2001

Podsumowanie Akcji Sprzątanie Świata 2001.
Gimnazjum Nr 1 w Ożarowie Mazowieckim.

Po raz kolejny braliśmy udział w tym ogólnoświatowym działaniu świadczącym o naszej trosce o Ziemię. We wrześniu wyszliśmy do parków, lasu w Wolicy, nad stawy i Kanał Ożarowski poszukać dzikich wysypisk śmieci, zaznaczyć je na mapie naszej gminy, zrobić dokumentację fotograficzną. Plon tych poszukiwań przekazaliśmy do Wydziału Ochrony Środowiska do pana Zdzisława Lewandowskiego. Zauważyć można znaczną poprawę. Na terenie miasta Ożarowa większość śmietników zostało już zlikwidowanych, ale w wielu miejscach na peryferiach wyrzucone odpady wciąż straszą.

plakat Kingi Ziółkowskiejplakat Jakuba Wróblewskiego
plakaty uczniów z klasy IIIe

Mira Stanislawska-Meysztowicz Wg pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz rzeczą najważniejszą jest zrozumieć jak zapobiegać powstawaniu śmieci, bo tych odpadów które nie powstaną na pewno nie trzeba będzie sprzątać.

Na zdjęciu:
          Mira Stanisławska-Meysztowicz

      Zaprosiliśmy do konkursu młodzież z pomysłami na krótkie skecze, scenki traktujące z humorem tę sprawę. W konkursie na pracę literacką związaną z Akcją Sprzątania Świata 2001 nagrody otrzymały następujące prace:

  1. Inscenizacja Magdy Podgórskiej z IIg zatytułowana "Imperium śmieci".
  2. Wiersz Martyny Szczerek z I
  3. Inscenizacja Agnieszki Kijewskiej z IIIc "Współczesny Czerwony Kapturek"
Na wyróżnienie zasłużyły wg jury dwie prace: Joanny Gasińskiej z IIIc i Sylwii Żygoń z I

Trzecią rzeczą na której w tym roku się skupiliśmy to uświadomienie mieszkańcom naszej gminy gdzie i w jaki sposób można segregować odpady. Najlepsze projekty ulotek o recyklingu i segregacji śmieci zostały powielone i rozdane rodzicom na pierwszej w tym roku szkolnym wywiadówce oraz pokazaliśmy je organizatorom Akcji Sprzątanie Świata 2001. W Warszawie na Hożej, gdzie jest Fundacja ,,Nasza Ziemia" przyjęto z dużym zainteresowaniem nie tylko tegoroczne nasze prace, ale z prawdziwym podziwem obejrzano stronę internetową naszego gimnazjum i stronę Koła Ekologiczno Turystycznego.Za najlepszą ulotkę uznano pracę Moniki Kieszek, Ewy Kordowskiej, Damiana Fijałkowskiego i Adriana Dmocha z IIId. Drugie miejsce zajęła ulotka Kamila Jabłeckiego, a dwa trzecie miejsca zdobyła praca Natalki Nowakowskiej oraz ulotka Kasi Chaber. Nagrodzone ulotki zobaczysz w dziale Galeria.

1 miejsce - nagrodzona ulotka

Uczniowie naszego Gimnazjum pomysłów mają wiele. Pozytywne zachowania szanujące nasze środowisko kształtujemy codziennie dbając o najbliższe otoczenie. W dalszym ciągu wszystkie klasy startowały w konkursie na najładniejszą klasę. W komisji tego konkursu była dyrektor Gimnazjum pani Danuta Załuska, opiekunka samorządu szkolnego pani Dorota Stępniak oraz pani Anna Kamecka. Aż pięć sal uzyskało pierwszą nagrodę po 200 złotych. Są to sale: nr 3 klasy IIb, nr 14 klasy IIg, sala nr 10 klasy IIe, sala nr 16 klasy Ib i sala nr 19 klasy IIa. Nie tylko tam są ciekawe gazetki, dużo zieleni, na korytarzach również.

Ulotka, która zdobyła pierwszą nagrodę
      "Gdzie się podziały nasze śmieci?"


Kontynuowaliśmy konkurs fotograficzny ,, Nasze małe ojczyzny". Piękne prace przedstawiła Kasia Wawrzak z klasy IIIa. Przesłane na Konkurs fotograficzny ,,Zabytki Powiatu Warszawskiego Zachodniego zdobyły wyróżnienie. W pokonkursowej wystawie na 22 prace prezentowane aż 9 było zdjęć Kasi. W dniu 27 września w siedzibie Starostwa uroczyście rozdano narody. Piękne albumy wręczał sam starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Pamiątkowe zdjęcie wykonał nam naczelnik Gminnego Wydziału Ochrony Środowiska pan Zdzisław Lewandowski.

wystawa pokonkursowa nagrodzonych fotografii
wystawa pokonkursowa nagrodzonych fotografii

Drugi zespół w składzie: Agnieszka Biedrzycka, Marzena Zasłona, Krzysztof Kietzman i Tomek Wysocki przedstawili swoje prace fotograficzne w postaci wirtyny internetowej. Reprezentują naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie dla miłośników ziemi ojczystej p.t. ,,Cudze chwalicie, a swego nie znacie" Wydawnictwa Nowa Era.

Podsumowaniem Akcji Sprzątania Świata 2001 był apel szkolny na którym byli obecni m. in. v-ce burmistrz miasta pan Paweł Kanclerz oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska pan Zdzisław Lewandowski Część artystyczną przygotowała pani Emilia Bartosik.

apel podsumowujący akcję   apel podsumowujący akcję
Uroczysty apel podsumowujący akcję. Do organizatorów Akcji Sprzątanie Świata 2001 przesłaliśmy sprawozdanie.

PODSUMOWANIE: RAPORT 2001


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2000 w naszej szkole

Tekst ulotki do mieszkańców Ożarowa Maz.


    Ożarów Mazowiecki 2000: "List do sąsiada"
      Na sprzątanie już wyruszyć przyszła pora,
      Przejrzeć rowy i pobocza naszych dróg.
      Bo te puszki i butelki i pampersy do śmietnika wyrzucić by Pan mógł.

      To tak proste, że gadać nie ma czasu,
      tylko worek wziąć i iść przed siebie wprost,
      szukać, znaleźć i oczyścić też skraj lasu
      segregować, organiczne dać na kompost.

      Zrozum człeku to tak trzeba,
      czysta trawa, zdrowe drzewa
      i Ty zdrowszy i szczęśliwszy jesteś też.


      z poważaniem Uczniowie Gimnazjum w Ożarowie Maz.

Hasła ułożone przez uczniów Gimnazjum w 2000 roku:

  • BRUDNA GLEBA CHLEBA NIE DA.     <- hasło, które wygrało !!!
  • Wszyscy na tym wygramy, gdy świat posprzątamy.
  • Czyste otoczenie - szczęśliwsi ludzie.
  • Czyste powietrze - życie lepsze.
  • Zdrowa woda energii ci doda.
  • Dzieci sprzątają śmieci.
  • Kiedy słońce nam zaświeci, pozbieramy śmieci.
  • Słońce grzeje, lud się śmieje.
  • Nad rzeką fajnie było, ale się zanieczyściło.
  • Gdy woda jest czysta, ryby tańczą Twista.
  • Toniemy w brudzie, bo świat zanieczyszczają ludzie.
  • Brudne powietrze, bo skarpetki wietrzę.
  • Sprzątamy brudy wokół naszej budy.
  • Cały lud sprząta brud.
  • Słońce świeci - zbieramy śmieci.
  • Ludzie żyją, to przy okazji świat wymyją.
  • Gdy wiatr świeży wieje, to się szkoła śmieje.
  • Wszyscy ludzie sprzątają śmieci, wtedy mocno słońce zaświeci.
  • Nie gap się, głuptasie, tylko do sprzątania łap się.
  • Wielkie ilości śmieci, posprzątają wszystkie dzieci.

Nasze środowisko to także nasze sale lekcyjne. Oto najładniejsze klasy we wrześniu:

  • nr   3 - historyczna, którą opiekuje się klasa Ic,
  • nr 10- biologiczna urządzona przez klasę Ie,
  • nr 19- polonistyczna klasy Ia,

Pielęgnowaliśmy drzewa i krzewy posadzone wokół szkoły. Ula Śmietanka z kl. IIg zrobiła spis roślin dużego skalniaka a Paulina Malarczyk i Agata Grzegorek z kl. Ig plan nasadzeń iglaków koło kortów i budynków szkoły.

Reportaże o pięknych miejscach naszego miasta przygotowali przede wszystkim uczniowie kl. IF i jeden plakat z kl. ID. Najlepszą pracę wykonali:

  • Mariusz Dobrogosz
  • Mariusz Wawrzyński
  • Maciej Łuczak

W konkursie na trasę rowerową lub pieszą wygrały prace:
I miejsce - Monika Michalska i Kornelia Langa, Małgorzata Kowalska II miejsce- Katarzyna Ciećwierz i Ola Rapacz
Wyróżnienie - Krzysztof Szymański i bracia Kiljańscy

Z Fundacją Szklane Mazowsze klasa IID zorganizowała zbiórkę opakowań szklanych. Najwięcej szkła przyniosły klasy IID, IE, IIA a indywidualnie Kasia Jaroszek, Karolina Wituska, Ilona Berne.

Wszystkie klasy uczestniczyły w konkursie plastycznym
I miejsce - Natalia Nowakowska, Paulina Malarczyk, Kasia Chaber, Agata Grzegorek
I miejsce - Karolina Dębowska, Marta Osowska, Kinga Filipowicz, Monika Nowicka, Agnieszka Sobczak, Wioletta Plackowska, Barbara Nagórska
Wyróżnienia - Marta Opalińska, Małgorzata Komiażyk, Mariusz Komiażyk, Żaneta Kurowska, Magda Podgórska, Małgorzata Kowalska, Monika Michalska, Kornelia Langa, Mariusz Dobrogosz, Maciej Łuczak, Mariusz Wawrzyniak, Justyna Pac, Kinga Kobylińska, Wioletta Plackowska, Marta Osowska, Karolina Pokropek, Edyta Kopras, Natalia Pieczonka.

Akcja zbierania puszek aluminiowych

Uczniowie znają hasło: "Szukaj zysku w odzysku!" Znają też miejsce, gdzie można wyrzucać puste puszki, tzw. "puszkojada", w szatni. Ufundował tego "żarłoka" Urząd Miasta i Gminy Ożarowa Mazowieckiego.

Wyrzucając puszki do "puszkojada" przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Jest to mądry styl życia wpływający na przyrodę, nasze szkolne hodowle i przyszłość - bo odzyskane aluminium służyć będzie znów może w rowerowej ramie, folii aluminiowej czy stopach potrzebnych do budowy samochodów.

W ciągu roku szkolnego uczniowie nakarmili "puszkojada" niestety nie tylko puszkami ale i trampkiem.

Za puszki otrzymaliśmy 40zł, które przekazaliśmy na pokarm dla szkolnych żółwi i rybek akwariowych. Dziękujemy ofiarodawcom.

Jeśli masz mało forsy, to też zbieraj puszki. Większość punktów skupu płaci za złom puszkowy 1,00 - 1,60 zł za kilogram ( 1kg to 70 puszek 0,33l lub 52 puszki 0,5l).

Powodzenia.

Zbiórka kartridży do drukarek

Uczniowie gimnazjum zbierają już drugi rok kartridże (pojemniki od farby do drukarek atramentowych i laserowych). W zeszłym roku kupiliśmy dwa skanery do gimnazjum i podstawówki. Za zebraną w tym roku kwotę 663zł kupiono magnetowid od sali biologicznej (dołączono 440zł za drzewka sprzedane na kiermaszu drzewek i Funduszu na nagrody na Dzień Ziemi)

Dokarmianie ptaków

Uczniowie w czasie zimy 2000/2001 dokarmiali ptaki. Dwupoziomowy, duży i solidnie wykonany karmnik kupił dla szkoły Urząd Miasta i Gminy w Ożarowie Maz. Podobne dostały też inne szkoły naszej gminy.

Specjalną mieszankę nasion bardzo polubili skrzydlaci goście. Karmnik odwiedzały różne gatunki, od sikor i wróbli po synogarlice tureckie i dzięcioły.

Nasz karmnik stoi za boiskami szkolnymi niedaleko parku państwa Modrzejewskich. Wokół szkoły jest sporo młodych drzewek i tylko stare czarne sosny i jedna daglezja. Trzy budki lęgowe powiesiliśmy na nich. Resztę oddaliśmy Szkole Podstawowej, młodszym klasom.

Budowa budek lęgowych

Uczniowie gimnazjum wykonali samodzielnie pięć budek lęgowych o zróżnicowanej wielkości otworów. Dzięki temu będą mogły gnieździć się w nich różne gatunki ptaków.

Gimnazjaliści wykonali też jeden malutki karmnik, który powiesiliśmy za oknem pracowni biologicznej.

Jednorazowa zbiórka opakowań szklanych

Ponieważ aż 9 - 16 % ogólnej ilości wyrzucanych przez nas śmieci to szkło, warto je segregować i wyrzucać do odpowiedniego pojemnika.

Ekologiczne aspekty zbiórki:

  • ograniczenie wydobycia cennych surowców
  • zmniejszenie zużycia energii w produkcji
  • zmniejszenie zanieczyszczenia wody w procesie produkcji szkła
  • umożliwienie powtórnego wykorzystania szkła prawie w 100%
  • zmniejszenie ilości śmieci o ok. 13%

    Wyniki zbiórki szkła w szkole patrz Sprzątanie Świata 2000.
    Nagrody w tym konkursie ufundowała "Fundacja Szklane Mazowsze".

    W ciągu roku szkolnego istnieje możliwość wyrzucania szkła do pojemnika koło szkoły, który stoi przy wjeździe na wewnętrzny parking.

    SZKŁO WYRZUCAMY CZYSTE I BEZ KAPSLI !!!