LOGO K.E.T. Ozarow Maz.

SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2002 (1)

      Ech, my - mieszkańcy Ziemi ...

      Tak, jesteśmy mieszkańcami Ziemi. Żyjemy w środowisku, którego stan oddziałuje na nasze zdrowie, zdolność uczenia się, pracy, czy wrażenia estetyczne. Niektórzy próbują nie widzieć problemów z otoczeniem, inni starają się je ukryć, zbagatelizować albo zracjonalizować. My, mieszkańcy Ziemi, musimy uporać się z zagrożeniami. Szczere, jasne przedstawienie problemu, rozmowa z przyjaciółmi lub przeciwnikami może sprawić, że staną się one prostsze i łatwiejsze do rozwiązania. Możemy nawiązać współpracę z innymi osobami, organizacjami, które rozwiązały podobne problemy. W naszej gminie - Ożarów Mazowiecki - możemy zwrócić się do Wydziału Ochrony Środowiska do pana Zdzisława Lewandowskiego, który sprawiedliwie i życzliwie pomoże. Wiele innych osób z naszego terenu aktywnie włącza się w prace poprawiające stan naszego środowiska.
 
Młodzież z naszego Gimnazjum nr 1 w Ożarowie Mazowieckim bardzo chętnie pracowała podczas tegorocznej Akcji Sprzątania Świata. Jest to akcja apolityczna i dobrowolna dla około 40 milionów osób na całym świecie. Czyste środowisko i człowiek przyjazny naturze i drugiemu człowiekowi - to główne przesłanie akcji. W Polsce porządkujemy po raz dziewiąty. Głównym hasłem Akcji Sprzątanie Świata 2002 jest:

"RECYKLING - TO SIĘ NAM, mieszkańcom Ziemi, OPŁACA".

Inicjatorka akcji Mira Stanisławska-Meysztowicz twierdzi: "W naturze ludzkiej nie leży wyrzucanie. Przez całą swoją historię człowiek pieczołowicie wykorzystywał wszelkie dostępne surowce - często wielokrotnie. Faktycznych odpadków było mało i były one na ogół dość szybko absorbowane przez naturę. Dzisiejsze pokolenie stoi przed trudnym wyzwaniem. Jesteśmy zalewani nie tylko mnogością jednorazowych opakowań i przedmiotów wykonanych z opornych na naturalny rozkład materiałów, ale i nachalną propagandą konsumpcjonizmu. Kup nowy!; a w domyśle: Wyrzuć stary!" Zerknij na Naszą Ziemię

Już w zeszłym roku nasi gimnazjaliści zrobili ulotki dla rodziców z praktycznymi radami o segregacji śmieci z adresami i telefonami przedsiębiorstw zajmujących się na naszym terenie wywózką i recyklingiem śmieci. W tym roku znów je rozdadzą rodzicom wraz z nowymi o praktycznym oszczędzaniu wody. Najlepsze ulotki zrobiły Kasia Maliszewska i Żaneta Kurowska z Martą Opalińską. Trzecie miejsce w tym konkursie zajęły Beata Piwowar i Aleksandra Gąsławska.

Inscenizację "Król Śmieci" napisaną przez naszą uczennicę Magdę Podgórską o bajkowym świecie zalewanym przez odpadki wystawiono na szkolnym apelu. Mogliśmy też zapoznać się z twórczością o pięknie natury i ochronie przyrody. W konkursie literackim na haiku wygrały prace uczennic: Magdy Sobieraj, Anny Okulskiej, Justyny Popławskiej i Kamili Pindor. Najładniejsze limeryki napisali: Beata Tomaszkiewicz, Kamil Bogucki i Patrycja Jakubowska. Wśród autorów nagrodzonych fraszek znalazły się: Marlena Taczalska, Agata Bittner, Beata Baran. Najwięcej prac konkursowych przygotowali uczniowie pod opieką pani Emilii Bartosik i Janiny Wojtanowicz. Wiele pięknych plakatów o poszanowaniu otoczenia przyrodniczego, recyklingu i segregacji odpadów, oszczędzaniu wody zrobiły dzieci pod kierunkiem naszej plastyczki pani Marii Łyszkowskiej. Poziom prac był bardzo wysoki i naprawdę trudno było zdecydować o kolejności. W tym konkursie zwyciężyły, zajmując pierwsze miejsce, Wioletta Górska i Kinga Kołodziej. Drugie miejsce na plakat uzyskały: Dorota Machaj i Joanna Grasewicz a trzecie miejsce Wioletta Gryczka i Marzena Zimak. Na wyróżnienie zasłużyła praca Rafała Wocha, Kowalskiego, Skalskiego oraz Barbary Usiądek, Beaty Lisowskiej, Karoliny Jaczyńskiej, Marleny Drzewieckiej, Jurka Jagusia, Sebastiana Brudzińskiego, Daniela Grabowskiego, Patryka Filipowicza oraz Igora i Natalii Druk.

Bardzo cieszy wrażliwość i pracowitość gimnazjalistów. Uczniowie sami chcą upiększyć otoczenie wokół szkoły i pracownie. Opielili skalniak, posadzili nowe kwiaty i przesadzili kwiaty na korytarzach szkolnych. Wiele pomysłów mieli na przedstawienie w wesoły sposób samorządów klasowych i własnoręcznie wykonanych pomocy. W konkursie pn. "Tam, gdzie się uczę, jest pięknie" zwyciężyła klasopracownia polonistyczna pani Edyty Tymofiejewicz. Pochwalić trzeba gimnazjalistów opiekujących się pracowniami: historyczną pani Doroty Stępniak i polonistyczną pani Janiny Wojtanowicz. Wyróżnienia zdobyły pracownia biologiczna pani Anny Kameckiej, geograficzna pani Agnieszki Makulskiej i polonistyczna pani Emilii Bartosik.

Szkoda, że wokół naszych dróg, w zaroślach, nad Kanałem Ożarowskim wciąż od nowa pojawiają się góry śmieci. Ileż to już razy razy trzeba było je sprzątać?! Młodzież z bloków stwierdza: "To nie my, bo mamy osiedlowe śmietniki". Uczniowie z osiedli domków jednorodzinnych też nie przyznają się i ze wsi również. Więc kto??? Zdjęcia robione w zeszłym i w tym roku przez uczniów dokumentują ludzką bezmyślność. Szkodliwe substancje wypłukiwane z odpadków z dzikich wysypisk zatruwają glebę i wodę.
 
"Brudna gleba chleba nie da!"   Czy będziemy kopać nowe, głębsze studnie? I pytanie: "Na jak długo starczy dobrej, smacznej wody z dużych głębokości?"

A przecież wokół domków i bloków, w parku jest coraz czyściej i piękniej. W naszej ożarowskiej gminie jest wiele ciekawych i pięknych miejsc. W zeszłym roku szkolnym zwiedzaliśmy je z panem Zdzisławem Lewandowskim. Możemy się nimi pochwalić opisując je w multimedialnej "Pocztówce z Mazowsza". Warto pokazać je nie tylko innym z Polski, ale i w Europie. Czekają ciekawe nagrody! Więcej o konkursie na stronach: Mazowieckiego Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej www.MROEE.pl oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.WFOSIGW.pl Wiadomości o Ożarowie i Mazowszu zdobywać trzeba z różnych źródeł. Przejrzyj nasze strony www.KET.Ozarow.Maz.pl, porozmawiaj z ludźmi w swoim otoczeniu, poszperaj w albumach, przewodnikach po Mazowszu. Termin zgłoszenia pracy - 10 października. Powodzenia!

Anna Kamecka

      Post scriptum:       "Sprzątanie świata - Polska 2002" odbyło się w dniach od 20 do 22 września. Prowadzone ostatnio bardzo intensywne prace porządkowe i remontowe - dróg, chodników, terenów zieleni - wespół z tym społecznym zaangażowaniem przydały naszemu miastu nowego blasku. Szczęśliwie i czas wyborów samorządowych w tym roku został ustalony w pięć tygodni "po sprzątaniu świata". A jak duże znaczenie ma taki fakt dla Akcji w Polsce, można było się przekonać jesienią 2001 roku w czasie przygotowań i wyborów parlamentarnych. [wjk]

Więcej o "sprzątaniu 2002" - RECYKLING