LOGO K.E.T. Ozarow Maz.

Cuda natury i kultury


Ciekawe miejsca naszej okolicy na podstawie prac uczestników Koła   [1]   [2]   [3]   [4]   [5]

[LISTA]       Dom przy ul. Kusocińskiego 5

Kusocinskiego5Dom przy ul. Kusocińskiego 5 to budynek czynszowy, wybudowany w 1931 roku. Jest to budynek murowany, z cegły ceramicznej, częściowo podpiwniczony. Fundamenty ma z cegły, dach mansardowy kryty dachówką ceramiczną. Ściany lokalu na poddaszu drewniane o konstrukcji ryglowej. Kiedyś budynek był podzielony. Podział budynku na dwa samodzielne lokale był możliwy według następującej wersji:

Kusocinskiego5

  • Parter - właściciel: Marianna Wiśniakowska
  • Skład lokalu: kuchnia+trzy pokoje+hall
  • Poddasze - właściciel: Marian Michał Szymański
  • Skład lokalu : kuchnia + cztery pokoje
Pozostałe elementy budynku tj. klatka schodowa, studnia, droga wejściowa oraz strych - wspólnej użyteczności. Kubatura budynku wynosi l.100 metrów sześciennych.

Do 1983 r. właścicielem budynku był Andrzej Wojtaszewski a obecnie właścicielami są Halina i Jerzy Orłowiczowie.

[LISTA]       Ożarów Mazowiecki - dworek, park

Dworek w Ożarowie Mazowieckim Ożarów Mazowiecki jest miejscem naszego zamieszkania, dlatego chciałyśmy zamieścić w naszej pracy dwa najpiękniejsze według nas okazy tutejszej przyrody. Drzewa te - leszczyna turecka i jesion wyniosły, są zresztą pomnikami przyrody.

Leszczyna turecka znajduje się w parku w Ożarowie obok innych, pięknych drzew, które jednak nie są pomnikami przyrody. Park ten jest jedynym terenem zielonym w Ożarowie Mazowieckim, dlatego pełni tu funkcje rekreacyjne. Wielu mieszkańców lubi spędzać tu swój wolny czas.

Jesion wyniosły zaś znajduje się na terenie posesji prywatnej Jest on częścią kompleksu zabytkowego w którego skład wchodzi dworek (w którym podpisano akt kapitulacji Powstania Warszawskiego) i otaczający go mały park.

[LISTA]       Budynek murowany z ciekawą wieżycą
dom przy ul Kusocińskiego

Budynek murowany z ciekawą wieżycą znajduje się w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy przy ulicy 11 Listopada 3. Wybudowany w 1915 roku ( nr. 1355 - A ) wraz z działką ( 158 nr) i zielenią w granicach posesji. Dawnymi właścicielami budynku byli państwo Bielakowie, a później państwo Ewa i Henryk Maciejewscy.